Bartek Janiszewski
Participant
Post count: 1204
#22924 |

A ja mam nieco inne zdanie na ten temat. Uważam że pas z dętki nie będzie tak dobry jak OMERa. Po pierwsze dętka nie trzyma dobrze ciężarków. wystarczy nosić pas w ręku ciężarkami do dołu, a za moment wszystkie zjadą na siebie i przed kolejnym nurem znowu trzeba je układać żeby odpowiednio leżały. Jeśli będą rozłożone na pasie biodrowym nierównomiernie to będziemy to odczuwali płynąc i to zarówno w nurkowaniu jak i dynamice. Pas OMERa trzyma kafle na miejscu.
Po drugie pas zrobiony z dętki można zbyt łatwo odpiąć i poprostu go zgubić. Wystarczy przypadkowe szarpnięcie klamry i byebye.
W sytuacji awaryjnej odpięcie pasa OMER naprawdę nie stanowi problemu. Nie łapiemy za gumę tylko za klamrę, odpinamy i jednym szarpnięciem pas spada. Z resztą moim zdaniem z tym odpinaniem pasa to lekka przesada. 2 czy 3 kg na pasie nie robią większej różnicy. Wiem że książkowo tak to wygląda ale gdybym miał jakiś problem pod wodą to skupił bym się na jego rozwiązaniu a nie na łapaniu się za pas żeby go odpiąć. Natomiast przy wyciąganiu kogoś kto 5 metrów przed powierzchnią stracił by przytomność, tez raczej nie tracił bym czasu na pas a raczej na wyciągniecie delikwenta jak najszybciej na górę.
Pozdrawiam,