proca
Członek
Post count: 445
#8179 |

Do końca nie wiadomo jakie są skutki uboczne freedivingu. Napewno nie należy przeginać. Nie ma wielu osób które mają już swoje lata (tzn. 70 lub więcej lat) i niebardzo wiadomo czy freediving wyżądza jakieś szkody. Jacques Mayol, żył 74 i chyba nie nażekał, a miał na końcie pare zanurzeń na głębokość 100m w NL. Ale na koniec popełnił samobójstwo, chyba doszedł do wniosku, że za mało czasu może spędzać pod wodą z delfinkami i stwierdził, że to nie ma sensu. 😛
Poważnie to każdy sport uprawiany bardziej wyczynowo, niesie ze sobą jakieś skutki uboczne.
NP.
1. gimnastyka (te salta itp.) ; ludzie wyczynowo uprawiający ten sport cz esto mają osteoporozę (w szczególności kobiety)
2. wspinaczka; ludzie uprawiający wspinaczkę i będący zawodnikami, mają bardzo zniszczone palce, a jako że wspinaczka jet sportem ekstremalnym czasem się zdaży, że komuś coś nie wyjdzie spadnie i się zabije.

Tak samo we freedivingu, czasem wina sprzętu, czasem głupota i brak rozsądku i może dojść do śmierci.
Ja podobnie jak deyna niedługo kończę 17 lat i uprawiam free. Wszystko robione w granicach zdrowego rozsądku jest dobre.

PROSZĘ MNIE NIE ZJEŻDŻAĆ ZA TO CO TERAZ POWIEM;
-czasem mam wrażenie, że niektórzy chce mieć dawkę adrenaliny, chcą coraz głębiej i głębiej. Na początku stawiali sobie poprzeczkę na 30m, za rok na 40m, za dwa lata 70m. (to takie założenie przykład) itd. Mają świadomość ryzyka, ale nie wiedzą czy takie coraz to głębsze nurkowania odbiją się na nich w przyszłości. Chcą głębiej bo sprawia im to przyjemność i satysfakcję. W zasadzie bronią się tym, że zawsze wychodzą na powierzchnię i nic im nie jest, a co będzie za 20 lat nie wiadomo.

Podobnie początkujący palacze (może nie dokońca trafny przykład) lubią palić bo im to sprawia przyjemność, i chcą robić to co im sprawia przyjemność. Mimo, że wiedzą, że to nie zdrowe i prowadzi do nałogu, argumentują, przecież kolega też czasem zapali, a nie jest nałaogowcem. I tak z 2 papierosów dziennie za rok się robi pa…