Strona główna Działy Sprzęt Płetwy i monopłetwy jak latac z mono Reply To: jak latac z mono

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#16983 |

Pomysł Kirka jest świetny, pod warunkiem, że ma się oryginalne pudło. Ja, kiedyś też miałem problem przelotu, a nie miałem pudła więc zrobiłem tak: zdobyłem dwie (a może trzy) płyty styropianowe używane do ociepleń domów. Grubości nie pamiętam ale było to coś około 10 cm. Wciąłem z nich kształt mono + ok. 5 cm marginesy. Pomiędzy te płyty włożyłem monówkę. Musiałem wydłubać trochę styropianu w miejscach, gdzie znajduje się kalosz. Płyty mają wymiary 1m x 50cm, a więc nie pokryły całej długości płetwy. Duża część kalosza wraz z kilkoma centymetrami fiberglasu wystawały. Dlatego z dwóch mniejszych kawałków styropianu wyciąłem opakowanie dla wystającego fragmentu. Całość okleiłem kilkanaście razy taśmą klejącą i wepchnąłem do pokrowca na monopłetwę. Konstrukcja była sztywna i lekka. Na lotnisku w Warszawie zażądałem dużej ilości nalepek ‘FRAGILE’ którymi oblepiłem pokrowiec z obu stron.
Płetwa leciała ze mną na Sardynię i z powrotem. Z przesiadką, więc w sumie były to cztery loty, cztery pakowania do samolotu i cztery wypakowania z samolotu. Wyszła bez szwanku, a że styropian był potrzebny pokazał przykład Irlandczyka, który przewoził płetwę w samym tylko pokrowcu – już na Sardynii okazało się, że jest pęknięta.
Co do wożenia monopłetwy w kabinie, to mam obawy. Jest duża, nie zmieści się do schowka, a w razie wypadku może być niebezpieczna. Wątpię żeby obsługa się zgodziła. Widziałem natomiast kolesia (nota bene tego samego od pękniętej mono), który w kabinie przewoził swoje karbonowe Sporasuby. Ale one mieściły się do schowka.

PS.
Na DeeperBlue był onegdaj wątek pt. bodajże „Flying monofin”. Jeśli pomysły Kirka ani mój ci będą nie odpowiadać, to może warto tam pogrzebać?? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl