Strona główna Działy Sprzęt Pozostałe Maska ze szkłami korekcyjnymi – Wielka dyskryminacja! Reply To: Maska ze szkłami korekcyjnymi – Wielka dyskryminacja!

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#16862 |

Proca,

Ten temat był już przerabiany na forum. Sprawa jest banalnie prosta:

Kup maskę do free taką jaka ci odpowiada. Idź z nią do optyka i poproś o doklejenie do szkiełek maski (oczywiście od wewnętrznej strony) szkieł korekcyjnych. Myślę, że jeśli nie każdy, to prawie każdy optyk będzie umiał to zrobić. Dodatkową zaletą będzie to, że zmniejszy się objętość wewnętrzna maski.

Jest tylko jedno ograniczenie – maska musi mieć normalne, płaskie, szklane szkiełka. Czyli np. Sphera Technisuba odpada.

PS.
Mi również zdejmowanie szkieł kontaktowych na ćwiczenie z zalewania maski nie wydaje się rozwiązywać problemu. To jest ćwiczenie, przeprowadzane oczywiście w kontrolowanych warunkach, ale jego celem jest przygotowanie nurka do sytuacji awaryjnej, kiedy niespodziewanie do maski wedrze się woda (albo w ogóle maska spadnie mu ze łba). W takiej sytuacji szkła kontaktowe mogą, przy niekorzystnym rozwoju wydarzeń, zostać wypłukane z oczu. Wtedy nawet po wydmuchaniu wody z maski nurek nie będzie wiele widział. Dlatego, przynajmniej w mojej ocenie, lepiej mieć maskę z korekcją szkieł (w nurkowaniu sprzętowym najlepiej mieć też drugą zapasową) niż używać szkieł kontaktowych.? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl