Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Pare głupich pytań ;) Reply To: Pare głupich pytań ;)

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#21877 |

Pomysł z połykaniem powietrza do żołądka jest chybiony z kilku powodów.

Jedne z nich zawierają się w pytaniach wojskiego i deepa – czy to powietrze z chemicznego punktu widzenia w ogóle nadaje się do oddychania (może tak, a może nie) i czy uda się je (na głębokości !!!) przepompować do płuc – szczerze wątpię. Ale to nie wszystko.

Jeśli połkniesz powietrze do żołądka, to zajmuje on większą objętość niż normalnie (trochę tak jakbyś się nażarł przed nurkowaniem) i w związku z tym przy nabieraniu powietrza do płuc przepona nie jest w stanie odpowiednio opuścić się w światło jamy brzusznej (bo jest ona wypełniona napompowanym żołądkiem). Czyli masz powietrze w żołądku, ale za to mniej powietrza w płucach. Ewentualny zysk jest zerowy.

Ponadto to powietrze grozi urazem ciśnieniowym żołądka. W moim przekonaniu może pojawić się efekt taki jak przy nurkowaniu w suchym skafandrze kiedy nurek zanurzając się zapomni dopompowywać do niego powietrza – po wynurzeniu ma na skórze krwiste wybroczyny w miejscach gdzie skafander nie przylegał do ciała i było tam powietrze (i w związku z nie dopompowywaniem – podciśnienie). Myślę, że to samo może zdarzyć się ze ścianami żołądka.? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl