Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Proszę o rady – 6 minut i ciemność :) Reply To: Proszę o rady – 6 minut i ciemność :)

Radosław Gaca
Participant
Post count: 615
#6557 |

Witaj

To co opisałeś to objaw dość typowy. Mam wrażenie, że te głębokie wdechy ( z tego co piszesz wygląda to hiperwentylowałeś ) spowodowały u ciebie chwilową alkalizację krwi. Stan ten wpływa na opóźnienie chemicznej reakcji oddechowej i w tym zakresie zwiększa wygodę statyki jednak ma również a może przede wszystkim zdecydowane oddziaływanie negatywne. Otóż ze wzrostem kwasowości krwi zmiesza się powinowactwo hemoglobiny względem tlenu. To znaczy, że przy podwyższonej kwasowości ( wywołanej zazwyczaj zatrzymaniem oddechu ) krew uwalnia tlen w sytuacji, w której w normalnych warunkach już tego nie robi. Przy hiperwentylacji jest dokładnie odwrotnie. Jest to jedna z podstawowych kwestii, dla których nie należy hiperwentulować.
Opisane przez ciebie drżenie to moment, w którym należało zakończyć statykę. Przetrzymałeś i organizm sam się wyłączył co również jest mechanizmem obronnym pozwalającym zaoszczędzić tlen. Sprawa mogła się skończyć nieciekawie. Nie napisałeś czy styka miała miejsce w wodzie czy na „sucho”. Proponuje byś następnym razem bardziej przyjrzał się reakcjom organizmu i nie dopuszczał do takiego stanu. Jak poszperasz na forum to znajdziesz sporo informacji na podobne tematy.

Pozdrawiam Radek