Strona główna Działy Sprzęt Płetwy i monopłetwy W końcu jakie płetwy? Reply To: W końcu jakie płetwy?

Bartek Janiszewski
Participant
Post count: 1204
#16180 |

Nie rozumiem twojej opinii, że jeśli rekord to jedynie w mono?
Przecież Sietas pływa w Bi a nie Mono, a niewątpliwie jest rekordzistą..
Małe sprostowanie dla osób które myślą, że twardość piór będzie miała bezpośrednie znaczenie na wyniki: twardość pióra powinna być dobrana do indywidualnych predyspozycji fizycznych oraz celu do kórego używamy płetw. Dla łowców zalecane są pióra twardsze gdyż oni nie nurkują na maxymalne głębokości i mają spory zapas powietrza na szybkie wynurzenie się ze zdobyczą, której wagi nie mogą do końca przewidzieć. Do freedivingu wyczynowego generalnie zalecane są płetwy miękkie lub średnio twarde.
Dla osób o słabszych nogach również lepsze będą płetwy miękkie. Jeśli ktoś stawia na siłowe i szybkie pokonywanie dystansu to może się dobrze czuć w płetwach twardych. Chociaż tu też jest różnie bo np. ja w moich płetwach robię 50m średnio w 45-50sek, natomiast mój rekord w sprincie wynosi 30sek. Pływam w bardzo miękkich Specialach i jeśli kiedyś pomyślę o zmianie płetw to na pewno na miękkie C4.
Do nurkowania głebokiego też odradzał bym zbyt twarde płetwy gdyż zbyt szybkie zejscie może wiązać się z problemami z wyrównaniem ciśnienia lub zbyt dużym zurzyciem tlenu w drodze powrotnej, z oczywistymi konsekwencjami..
Jak widać nie ma tu niestety złotego środka i naprawdę odradzam myślenie typu 'kupie twarde płetwy to na pewno machne 10m więcej'..
Przed zakupem płetw najlepiej spotkać się z osobami ktore mają różne płetwy i poprostu popróbować.
Wiadomo że nie jest to łatwe bo w poszczególnych miastach jest nas po kilka sztuk. Ale w ciągu roku jest tyle okazji do wspólnych spotkań że naprawdę można obejżeć różnorodny sprzęt i skonsultować się z innymi osobami.
Najbliższe spotkanie freediverów jest opisane w aktualnościach.
Pozdrawiam,
Bartek