Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Statyka bez rozgrzewki ? Reply To: Statyka bez rozgrzewki ?

Michał Widelski
Participant
Post count: 15
#10906 |

dot. noseclip, okularki a metodologia

Perry, robiąc pomiary w okularkach i bez musisz pamiętać o sprawie fundamentalnej – nie ma dwóch takich samych statyk (ani kolejnego dnia ani w serii) i badając wpływ jakiegoś czynnika na coś musisz mieć pewność że w maksymalnym stopniu eliminujesz/minimalizujesz wszystkie czynniki pozostałe.
Po pierwsze więc: absolutnie nie możesz robić tego w ten sposób że pierwszą statykę robisz w okularkach/nosku drugą w serii bez okularków/noska i wyłącznie na tej podstawie wyciągasz wnioski. Tętno w pierwszej statyce w serii może się rozkładać w czasie nieco inaczej niż w drugie i nieco inaczej niż w kolejnych i co więcej może osiągać różne poziomy. Żeby więc to metodologicznie miało wartość to powinieneś wykonać kilka prób w tych samych warunkach z noskiem/okularkami (ale nie tego samego dnia!) a potem w podobnych warunkach kilka prób bez noska/okularków i dopiero wtedy porównywać. Sam pomiar tętna też powinien wyglądać nieco inaczej. Z moich obserwacji wynika, że tętno po rozpoczęciu statyki spada ale stabilizuje się znacznie później niż po 1 minucie (u mnie jest to około 3:40) Tak więc pomiarów powinno być w trakcie chyba trochę więcej np. 1 na 30 sekund. Sprawą drugą jest podobieństwo statyk z noskiem/okularkami bądź bez tego wszystkiego. Rób te pomiary rano, bo wtedy jest największe prawdopodobieństwo że będziesz je przeprowadzał w podobnych warunkach. Jak będziesz to robił wieczorem to miej świadomość że i przebieg dnia, dieta, aktywność może mieć wpływ większy na Twoje pomiary niż fakt założenia bądź nie okularków.
Pozdro! Michał W.