Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe trening na basenie – oddychanie Reply To: trening na basenie – oddychanie

Radosław Gaca
Participant
Post count: 615
#6319 |

Witaj

Wszystko zależy od tego z jaką techniką oddechową mamy do czynienia.

Typowy oddech przeponowy to aktywny wdech i pasywny wydech. ( nie napina się mięśni w celu wykonania wydechu ). Należy jednak pamiętać o tak zwanej kontroli pasa brzusznego. Oznacza to, że zgodnie z naukami jogi w trakcie oddychania przeponowego nie mamy do czynienia z oddychaniem na skutek wypinania brzucha a dzięki ruchom przepony. Pas brzuszny powinien być elastyczny, lekko ściągnięty ale nie napięty ( tak podają jogini ).

Stan taki dotyczy typowego oddychania przeponowego. Oddech o którym pisałem we wcześniejszym liście to oddech o aktywnym wydechu i pasywnym wdechu. Oddech ten określany jest w jodze jako kapalabhati ( oczyszczanie czaszki ). W freedivingu stosuje się różne warianty tej techniki i praktycznie każdy wykonuje go nieco inaczej. ( siła, długość wydechu, częstotliwość ) Jest to oddech o odwrotnej motoryce. Oddech ten również odbywa się dzięki ruchowi przepony ale ruch ten wywołany jest właśnie głównie poprzez szybkie ściąganie pasa brzusznego.

Pozdrawiam Radek