Strona główna Działy Sprzęt Płetwy i monopłetwy Jaki numer płetw należy wybrać? Reply To: Jaki numer płetw należy wybrać?

Radosław Gaca
Participant
Post count: 615
#15959 |

Witaj. Faktycznie ten wątek trochę mi uciekł. Tomek przekazał już wiele cennych uwag a ja dodam parę słów od siebie.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym oderwaniem od dna. Czy to znaczy, że pływasz na pustych płucach, tak, że bez necka masz ujemną pływalność ?? Jeżeli jesteś na pełnym wdechu i toniesz to nie wiem ???

Jeżeli chodzi o technikę płynięcia w płetwach i mono to są one zasadniczo różne. Myślę, że już niedługo pojawią się na stronie filmy ukazujące tą różnicę. Generalnie przy płynięciu w mono pracuje się całym ciałem i siła napędowa przekazywana jest z bioder i ud. W płetwach nieco inaczej z ud i łydek. Ja podobnie jak Tomek pływam w płetwach ( chyba powoli stajemy się jedynymi bifinerami ) i dla mnie idealna pozycja to ręce wzdłuż ciała. Taki układ pozwala mi na maksymalny relaks i jest dla mnie najmniej męczący.

Jeżeli zamierzasz pływać w mono to proponuje poszukać czy na twoim terenie jest jakiś klub monofinerów. Tam będziesz mógł podpatrzeć technikę. Jeżeli chodzi o tradycyjne płetwy w nich z powodu zdecydowanie mniejszej efektywności nikt już nie pływa sportowo na czas i właściwie zostają tylko freediverzy. ( a może fridajwerzy przez analogię do dżipa )

Pozdrawiam Radek