Strona główna Działy Sprzęt Płetwy i monopłetwy monofin glide-fin Reply To: monofin glide-fin

apneus
Participant
Post count: 583
#18001 |

Panowie mono to sprzęt dla twardzieli a nie malkontentów:) A tak na poważnie to finswimm’erzy śmieli by się z was dlaczego? Otóż płetwy do freedivingu (dobrych firm) mają trochę zawyżoną numerację. Ktoś spyta dlaczego? Odpowiedź jest prosta monopłetwy wymyślone zostały do szybkiego pływania/ścigania się .W ich konstrukcji nikt nie myśli o komfortowym pływaniu liczyć ma się wynik. Freediverzy są rozpieszczeni przez wygodne miękkie kalosze np od płetw Cressi Gara. W płetwach typu glide bądź hyper stosuje się footpockety typu imadło które posiadają jeszcze dodatkowo kąt.
Płetwy startowe mają zaniżoną numerację i jest to celowe a nie wada fabryczna !!Jak ktoś pisze coś takiego to najzwyczajniej w świecie nie miał do czynienia z mono. 🙂 Zawodnicy pływają z podkurczonymi palcami mają zrobić dobry wynik i zdjąć płetwę.Nikt tam nie przejmuje się tym że nogi mu „odpadają” lub odciskami. Ta płetwa ma robić WYNIK.

Tak jak kolega Morgan pisał stare dobre triki jak zakładanie na mydło + torebki po mleku to od dawna stosowane patenty w świecie finswimmingu !!!! Monopłetwa im ciaśniejsza tym lepiej siedzi na nodze i ma większego powera 🙂
Natomiast my freediverzy ludzie przyzwyczajeni do luksusów:) najzwyklej narzekamy na to. Dlatego firmy wymyślają takie dziwactwa jak monopłetwy z kaloszami od płetw (np.OMER) itp. Nikt kto trenował finswimming nawet nie założyłby takiej płetwy gdyż była by to dla niego tzw „porażka” 🙂 Numeracja WW dla freediverów jest zawyżona w stosunku do płetw startowych !!!

Monopłetwa która ma miękki kalosz to wielka pomyłka gdyż tak naprawdę całą siłę którą przenosimy z nóg na pióro tracimy na zaginającym się miękkim kaloszu!!! Pływałem kiedyś w mono Winhelma i Deepa. Wilhelma Ukraińska bodajże Tropol miała tak miękkie kalosze że zanim zgiął się blade footpockety były już dawno zgięte 🙂 Pod wodą machało się płetwą jakby było się na powierzchni a stało się w miejscu 🙁 Podobnie z kaloszem Deepa który jest też zbyt miękki, może nie aż tak jak Wi…