Strona główna Działy Sprzęt Płetwy i monopłetwy pomoc w doborze płetw Reply To: pomoc w doborze płetw

Bartek Janiszewski
Participant
Post count: 1204
#18306 |

Zazwyczaj jest tak że każdy na początku zakłada pływanie jedynie rekreacyjne a po czasie okazuje się że uczymy się, poprawiamy wyniki, to nas nakręca do bardziej profesjonalnego podejścia, kombinujemy ze zmianą sprzętu, techniki, itp.
Żeby uprościć Ci zadanie to proponuję Ci na początek zwykłe, gumowe płetwy Marresa, Cressi, czy innej firmy. Oczywiście KALOSZOWE a nie z paskiem. Zapłacisz za nie 100-150zł a jak Ci się spodoba nurkowanie to z czasem pomyślisz o dopasowaniu i zamówieniu sprzętu pod swoje potrzeby. Może się okazać że w ogóle po czasie stwierdzisz że chcesz pływać w monopłetwie bo preferujesz styl delfina. I co zrobisz wtedy z płetwami? Pójdą w kąt.
Moim zdaniem masz 3 rozwiązania :
1. Kupić tanie, nawet używane zwykłe płetwy i maskę o niskiej pojemności. Pływać, szlifować optymalną dla Ciebie technikę i powoli zastanawiać się co dalej.
2. Kupić płetwy do free, najlepiej z możliwością wymiany piór np. special fins, leader fins, Omer czy water way. Twardość piór doradzą Ci na podstawie indywidualnych wytycznych.
3. Kupić GARA 3000 które są w w miarę tanie ale dobre, uniwersalne, sprawdzone i godne polecenia.
Jest tylko jedno ale – komfort. Żeby to sprawdzić musiał byś popływać w różnych płetwach czy mono i zobaczyć w czym czujesz się najlepiej tak żeby nie zdzierała się skóra, żeby nie uciskały, żebyś nie łapał skurczy itp. A przekonać się możesz umawiając się z najbliższą grupą freediverów lub przy okazji jakiejś zorganizowanej imprezy. Albo nie doczytałem albo nie piszesz skąd jesteś. Generalnie w Polsce free-wariaci są już wszędzie 🙂
Pozdrawiam!