Strona główna Działy Różności Różności Zakaz freedivingu na basenie – „karta” freedivera? Reply To: Zakaz freedivingu na basenie – „karta” freedivera?

msc
Participant
Post count: 58
#24458 |

Nie mam dużej praktyki w interpretacji prawa, niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale przypuszczam, że karta freedivera i podpisane oświadczenie nie zdejmą odpowiedzialności z ratownika za wypadek. Sądzę że problem leży gdzie indziej. Wśród osób zarządzających basenami i ratowników są tacy, którzy wolą zakazać wstępu freediverom niż obawiać się zwiększenia ryzyka wypadku. Jak już ktoś wspomniał: większość ludzi ma nas za świrów. My mamy swoje racje, a oni swoje: to jakby trochę tak, jakby stworzyć nową kategorię kierowców, którym, z uwagi na ich wyższe umiejętności, pozwolić na jazdę z większym ryzykiem i przekraczanie ograniczeń prędkości.
Na szczęście nie całkiem tak jest: są baseny, na których możemy trenować, ba, nawet jesteśmy mile widziani. Trenuję w Tuszynie, zazwyczaj sam. Zawsze zgłaszam trening ratownikom, nawet jeżeli ktoś z Kolegów przyjedzie i mam asekurację. W czasie treningu mówię też, co zamierzam robić. Nie zaskakuję nagłą zmianą decyzji, gdy jestem pod wodą. Zauważyłem, że po obu stronach basenu jest przynajmmniej po jednym ratowniku i faktycznie siedzą i patrzą. Trzeci krąży dookoła. Sądzę jednak, że taka jest ich codzienna praktyka, przecież nie robią tego wyłacznie dla mnie. Dodatkowo jest od jednego do trzech instruktorów pływania. Czuję się tam bezpiecznie, ale sam też nie przeginam. Zresztą, freedivingiem zajmuję się rekreacyjnie.
Nikt jeszcze nie wymagał ode mnie żadnej formalizacji, kart freedivera, oświadczeń, badań lekarskich, czegokolwiek. Jak będzie trzeba, podpiszę, załatwię, na razie jedynie trzeba się zgłosić. Można? Można! A czy osoba niebędąca freediverem może utonąć na basenie? Sądzę, że tak i nikt nie wymaga zaświadczeń, kart i oświadczeń, bo trzeba byłoby wymagać od wszystkich. Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę, że obecność osób lepiej pływających na basenie jest korzystna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Czy jest wśród nas ktoś, kto nie zareagowałby, gdyby widział, że ktoś się topi? No nie przypuszczam. Podobnie… c…


B-3 !
https://www.youtube.com/user/sciebiur