Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Rady dla początkującego. Reply To: Rady dla początkującego.

Marcin BaranowskiMarcin Baranowski
Moderator
Post count: 667
#29204 |

Firmowe neck weighty są bardzo drogie (500zł+). Jeżeli ma być tanio to zostaje tylko samoróbka. Zrobienie necka z dętki rowerowej i śrutu ołowianego jest banalnie proste i każdy sobie z tym poradzi. Poszukaj na forum, wszystko jest dokładnie opisane. Jeżeli bez necka zrobiłeś 50m na 16 ruchach to jest to całkiem niezły wynik (mam tylko nadzieję, że pływasz z asekuracją). To co widziałeś na filmie to nie jest normalne pływanie, na zawodach nikt tak nie robi. Coś takiego służy głównie do oceny wyważenia. Normalnie 25m pływa się na 4-6 ruchów, czyli 2-3 cykle.

Wagę necka musisz dobrać eksperymentalnie, bez pianki będzie to zazwyczaj w zakresie 2-4kg w zależności od wielkości płuc i ilości tkanki tłuszczowej. Warto najpierw porobić testy ze zwykłymi ciężarkami zawieszonymi na szyi na pasie balastowym to pozwoli ci zgrubnie określić ile balastu potrzebujesz. Testy robi się w następujący sposób: nabierasz tyle powietrza ile wtedy gdy normalnie płyniesz i odbijasz się lekko od ściany utrzymując głębokość na jakiej normalnie płyniesz. Czekasz w pozycji z rękami wyciągniętymi nad głowę do momentu aż się zatrzymasz i obserwujesz co się dzieje z ciałem. Przy idealnym wyważeniu zachowujesz pozycję horyzontalną i powoli wynurzasz się na powierzchnię. Niestety w przypadku mężczyzn zazwyczaj nie da się idealnie wyważyć bez pianki ze względu na ujemną pływalność nóg.