Strona główna Działy Początkujący Początkujący Problemy poczatkujacej freediverki Reply To: Problemy poczatkujacej freediverki

Marcin Baranowski
Moderator
Post count: 668
#27788 |

Przytoczony artykuł Nitasa pochodzi z 2003 roku. Od tego czasu trochę sie zmieniły poglądy na różne kwestie. Kiedyś uważano, że taki sposób oddychania nie powoduje hiperwentylacji a jedynie pomaga w relaksacji. Podobnie miała się sprawa z tymi trzema pogłębionymi oddechami. Dziś wiadomo, że jest inaczej. Sposób przygotowania do statyki opisany w artykule jest jednak jak najbardziej OK. Dzisiaj również zdecydowana większość osób przed statyką mniej lub bardziej się hiperwentyluje. Trzeba jednak pamiętać, że to dotyczy wyłącznie statyki oraz, że zwiększamy w ten sposób ryzyko blackoutu.

Co do tabel na CO2 to normalnym jest to, że w trakcie pierwszych 3-4 statyk będzie coraz łatwiej. Przerwy są wtedy jeszcze dosyć długie i zaczyna działać efekt rozgrzewki. Potem powinno się jednak robić coraz trudniej. Jeżeli tak nie jest to albo się podświadomie hiperwentylujesz w przerwach (na początku to bardzo częsty problem) albo zwyczajnie masz źle dobrane czasy. Spróbuj skracać odpoczynek o 15s. Jedna minuta przerwy na koniec to za długo. Musisz tak sobie skonstruować tabelę, żeby jej ukończenie wymagało wysiłku.