Strona główna Działy Początkujący Początkujący jak wydłużyć czas nurkowania Reply To: jak wydłużyć czas nurkowania

olekry
Participant
Post count: 423
#27104 |

yKAZ, tum83@
Naprawdę nie demonizujcie sprawy „załatwiania” asekuracji. Wystarczy kogoś znajomego poprosić by zerkał – to lepsze niż nic.
Jeśli bywacie na basenie regularnie, macie pewnie osoby, które przynajmniej z widzenia znacie. Można zagadać – trzeba tylko w sobie takie opory do zagadania przełamać. Zwłaszcza gdy pływacie z kimś na jednym torze, można uprzedzić, że będzie się pływało pod wodą. Ludzie o wiele chętniej obserwują niż wam się to wydaje teraz. Często sami chcieliby zapytać o coś związanego z pływaniem pod wodą, ale krępują się zacząć.  Taka prośba ze strony freedivera nieraz jest początkiem interesującej rozmowy (w czasie odpoczynku oczywiście 😉 ) albo nawet znajomości.
Sam mam kilku „basenowych znajomych” własnie w związku z pływaniem (na powierzchni czy też pod powierzchnią).
Poza free trochę pływam po powierzchni techniką TI i ludzie sami nieraz pytają o to (bo widzą, że to coś nieco innego niż „tradycyjne” pływanie)… A często pytają właśnie po dłuższym czasie, bo wcześniej się krępowali zagadać…
Czasem wiec sugestia takiej delikatnej asekuracji może pomoc przełamać lody…
Inna sprawa – ratownicy. Przy regularnych wizytach na basenie i tak znacie ich z widzenia – czasem też warto poprosić. Nie zawsze mogą, ale czasem zerkną z większą uwagą. W każdym razie ja w swojej okolicy mam wielu takich. Oczywiście nie nadużywam ich czasu często, ale zdarza mi się poprosić i nigdy nie spotkałem się z odmową. Inna sprawa, że dobre układy z ratownikami buduje się latami na zasadzie wzajemnego szacunku, wykazywania sie rozsądkiem podczas treningów i budowania ogólnie tzw przyjaznej atmosfery, ale to potem procentuje.

Poruszyłem tu tyko aspekt asekuracji, ale ten wątek wydaj mi się istotny… i co więcej naprawdę do załatwienia – o ile tylko przełamie się własne opory typu „nie da się załatwić asekuracji”
Naprawdę da się – co prawda może nie taką wyszkoloną w 100 procentach, ale lepsza niewyszkolona niż żadna 🙂
pozdrawiam i życzę powodzenia w treningach.