Strona główna Działy Początkujący Początkujący jak wydłużyć czas nurkowania Reply To: jak wydłużyć czas nurkowania

Marcin Baranowski
Moderator
Post count: 668
#27093 |

Taki sposób oddychania jaki opisałeś powoduje nadmierną wentylację. Usuwasz więcej CO2 z organizmu i dlatego potrzeba oddychania pojawia się później. To jest bardzo niebezpieczne bo mocno zwiększa ryzyko utraty przytomności.

Te zawroty głowy wynikają z tego, że zbyt mało krwi dopływa do mózgu. Wzrost ciśnienia w klatce piersiowej po maksymalnym wdechu może dawać taki efekt, ale w przypadki gdy ciało jest zanurzone w wodzie raczej tak się dziać nie powinno. No chyba, że po mocnym dopakowaniu. Jeżeli jednak się hiperwentylujesz (nawet nieświadomie) to jest wieksza szansa na takie objawy.

Nogi z waty to normalna sprawa, to uczucie świadczy o tym, że zaktywował się odruch nurkowy i do mięśni dopływa mało krwi, dlatego szybko pojawia się zmęczenie. To czy w tym momencie jest już mało tlenu zależy od konkretnej osoby. U jednego taki objaw pojawi się bardzo szybko u innego dopiero po długim systansie.

Sugeruję żebyś nie pływał więcej niż 25m dopóki nie znajdziesz kogoś do asekuracji. To nie są żarty, jak dostaniesz blackoutu to w najlepszym wypadku będziesz miał zakaz nurkowania na basenie. W najgorszym będzie po tobie.