Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Rady dla początkującego. Reply To: Rady dla początkującego.

olekry
Participant
Post count: 423
#25794 |

Bronku. Generalnie nie mogę się zgodzić z tymi radami.

1. kolega Nuno30 napisał, że nie ma balastu. Zatem nie może płynąć wolno, bo go wywali na powierzchnię – musi ciągle pokonywać dodatnią wyporność.
2. Jeśli stosujesz wolne 25-ki jako przygotowanie przed statyką – Twoja sprawa. Nie doradzaj natomiast koledze rozgrzewek przed dynamiką – to błędna droga i niejedna już dyskusja była na ten temat. Ogólnie przypominając – powoduje to o wiele gorszą sprawność organizmu podczas tej właściwej, dłuższej dynamiki (mimo później przychodzących sensacji związanych z poziomem CO2)

3.  Sama idea pływania ze stopniowym wypuszczaniem powietrza jest dosyć kontrowersyjna. Po pierwsze: pozbywamy się też w ten sposób CO2, który jest naszym „czujnikiem bezpieczeństwa”. Po drugie zmieszamy w ten sposób tzw cząstkowe ciśnienie gazów w krwiobiegu. Dodając do tego większe ciśnienie zewnętrze jakie wywiera na nas woda mamy o wiele większe prawdopodobieństwo wystąpienia BO. Po trzecie wreszcie – przyzwyczajamy osoby obserwujące nas do tego, że wypuszczamy powietrze pod wodą, wiec gdy pojawi się w innej sytuacji BO i samoistne puszczenie bąbli, nie zareagują na czas, bo pomyślą, że to nasza normalna praktyka.

Jeśli już iść w podobną stronę, to chyba lepiej  statyka czy płynięcie na niewymuszonym wydechu – taki FRC w basenie i tu wcale nie chodzi o pokonanie jakiegoś konkretnego dystansu lub czasu, a po prostu o zrelaksowanie się i zwolnienie pulsu – to mogą być nawet nurkowania kilkunasto, czy kilkudziesieciosekundowe.
p.s. Nie twierdzę, że jestem w tej materii ekspertem, wiec chętnie przeczytałbym zdanie (przede wszystkim punkt 3.) osób bardzo mocno „wgryzających się” w fizjologię nurkowania na  wstrzymanym oddechu 😉 Marcin? Mateusz? Nitas?