Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Rady dla początkującego. Reply To: Rady dla początkującego.

Marcin Baranowski
Moderator
Post count: 667
#25784 |

Olek, te moje czasy do pierwszego skurczu to oczywiście po hiperwentylacji. Bez niej na sucho po rozgrzewkach skurcze pojawiają się u mnie po ok. 2:40 a w wodzie po jakiś 2 minutach. Apropo wentylacji i saturacji na koniec statyki to akurat jest ona wyższa po hiperwentylacji. Nie musi to jednak oznaczać, że zużyliśmy mniej tlenu, to może być jedynie konsekwencją wyższego powinowactwa Hb do tlenu wynikającego z niższego poziomu CO2. Jak na razie w naprawdę ciepłej wodzie nie robiłem statyki. Z moich doświadczeń wynika, że niższa temperatura wody nie przyspiesza skurczów (oczywiście pod warunkiem, że się nie wychłodzę).

Bronek, nikt tu nie podważa twoich słów. Skoro to działa w twoim przypadku to super. Np. Branco Petrovic robi tylko jedną rozgrzewkę i ponoć planuje w końcu zrezygnować nawet z tego, idziesz więc w jego ślady 🙂 Próbowałem tego o czym mówisz na sucho i jak dla mnie taka pociągnięta na maksa prestatyka jest trochę zbyt męcząca. Nie wpływa u mnie korzystnie na wynik maksymalnej próby.

Adi, zobaczysz, że z czasem skurcze trochę się opóźnią. Nauczysz się lepiej relaksować (zarówno mięśnie jak i umysł) i znajdziesz swój sposób na odpowiednie przygotowanie. Kluczowe znaczenie ma też czas od ostatniego posiłku. U mnie od obiadu musi minąć przynajmniej 5 godzin a najlepiej jeszcze więcej (bez żadnego podjadania) żeby w ogóle był sens zabierać się za jakieś ćwiczenia bezdechowe. Inaczej osiągi bardzo spadają a skurcze przychodzą sporo szybciej.