Strona główna Działy Różności Różności Zginal Warszawki nurek w Krakowie Reply To: Zginal Warszawki nurek w Krakowie

-lu--lu-
Moderator
Post count: 87
#25679 |

To się biegli nie popisali, albo prokurator nie zrozumiał…albo to był jakiś wybitnie dziwny neck, który doprowadził do tego, co ustalono…. Nad tym chyba nie warto pochylać głowy. Natomiast w uzasadnieniu prokuratora obszernie opisuje zasady i reguły, jakich należy przestrzegać we free:

Nie ulega wątpliwości, że w dniu zdarzenia mężczyzna samodzielnie udał się na basen KS Korona z zamiarem trenowania nurkowania na bezdechu, w dodatku z dodatkowym obciążeniem. Faktu tego, jak i zamiaru korzystania ze sprzętu nurkowego po wejściu na halę basenową, nie zgłosił ratownikowi. Nie posiadał również wymaganej w tych okolicznościach asekuracji drugiej osoby, co jest niezmiernie ważne przy uprawianiu freedivingu, kiedy nurek pozostaje przez długi okres czasu pod wodą bez dostępu do tlenu.

W ocenie organu procesowego, główną przyczyną śmierci pokrzywdzonego był brak zachowania z jego strony reguł ostrożności wymaganych przy uprawianiu nurkowania na bezdechu. Przede wszystkim pokrzywdzony powinien był poinformować przed nurkowaniem o tym zamiarze ratownika, czego nie uczynił. Nurkował bez asekuracji ze strony drugiej osoby. Uprawiał on freediving od około 3 miesięcy przed zdarzeniem. Nie był, więc też profesjonalistą, w szczególności nie przeszedł żadnego przeszkolenia w tym kierunku, a swoją wiedzę o tej dziedzinie sportu, czerpał przede wszystkim z Internetu.

[…]

Zachowanie nurka nie było również zgodne z regulaminem korzystania z basenu KS Korona, który został zaakceptowany przez niego wraz z zakupem biletu wstępu na pływalnię, a także z podstawowymi zasadami zachowania reguł ostrożności wymaganych przy uprawianiu tego rodzaju sportu ekstremalnego jakim jest freediving.

 

To każdy – doświadczony, niedoświadczony, po kursie, bez kursu – powinien z tej smutnej historii zapamiętać.


sędzia AIDA level E
członkini zarządu SFP