Strona główna Działy Początkujący Początkujący Kolejne amatorskie pytania Reply To: Kolejne amatorskie pytania

olekry
Participant
Post count: 423
#25564 |

1. Tabelki CO2 rób w dni kiedy nie jesteś na basenie – nie przesadzaj – przetrenowanie jest gorsze od „niedotrenowania”, a odpoczynek też jest częścią treningu. Daj sobie czas na adaptacje organizmu.

2. Nie wszystko na raz – jesli nie możesz być na basenie zrób coś na sucho i tyle. Wiele osób chwali AW… A ja nie chwalę 🙂 Grunt to na początek robić cokolwiek – postęp na pewno będzie

3. na początek ważniejsze jest CO2, bo oswaja Cie z reakcjami organizmu wywołanymi jego (co2) wysokim poziomem.

4. Przed pływaniem pod wodą się nie rozgrzewa pływając po powierzchni. Możesz się wcześniej porozciągać itp., ale nie pływasz – to nie ma sensu. Jak już chcesz popływać po górze, to dopiero po nurach

5. Odbicia ćwicz na basenie -podczas pływania. Miesnie nie mają tu wiele do rzeczy, a technika i opływowość.  Na przykład ja niewyważony (np podczas normalnego pływania kraulem, po odbiciu od ściany „latam” jakieś 5-7 metrów, z dobrym wyważeniem pod wodą 12-15m przy pierwszym odbiciu). Ćwicz wiec np. pod koniec sesji same odbicia na zasadzie „gdzie doleciałem i co zrobić by było dalej”

5 cd. pływasz bez obciążenia, więc na mniej cykli nie da rady, bo cię wywali na górę – po prostu musisz zachować jakieś tempo minimalne. Z wyważeniem to inna sprawa – jak będziesz dobrze wyważony zejdziesz do 4, 3 cykli, a może nawet mniej (w zależności od tego jaką masz technikę, parametry fizyczne, ile energii angażujesz w poszczególne ruchy, jaki czas płynięcia 25m zakładasz, jak daleko szybujesz po pierwszym odbiciu itp. Ilość cykli nie jest najważniejsza -wielu potrafi przepłynąć basen na jeden cykl (2 ruchy) lub nawet na jeden ruch (same ręce lub same nogi)… A widziałeś kiedyś by ktoś tak pływał na zawodach (do sprawdzenia np. w ogromnej bazie filmików na YT)?
pozdrawiam 🙂