Strona główna Forum Początkujący Początkujący Wyrównywanie ciśnienia bey pomocy rąk?

Temat zawiera 11 odpowiedzi, i ma 6 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez msc msc 19 godz., 56 minut temu.

Oglądasz 12 postów - 1 z 12 (of 12 total)
 • Autor
  Posty
 • #29333
  prepond
  prepond
  Participant

  Witam,

  Postawiłem sobie za cel nauczenie się wyrównywania ciśnienia bez pomocy rąk. Zapewne zużycie tlenu i opory wody są dużo mniejsze, więc muszę się tego nauczyć:) Pytanie jak zacząć? Jak na to wpaść? Bo sądzę, że jest to tak samo trudne jak nauczenie się ruszać uszami 🙂 Poradzi ktoś coś?

  Na filmiku widać, że się da, chociaż koleś przygotowuje się dodatkowo metodą standardową…


  #29334

  jakkam4
  Participant

  Witam ja umiem ruszać uszami i nurkuję,czy to znaczy że mogę wyrównywać ciśnienie w uszach bez dmuchania w uszy?Wystarczy tylko ruszać uszami czy coś więcej?


  #29335
  msc
  msc
  Participant

  Czytałem kilka opisów, mnie nie pomógł żaden. Udaje mi się zejść na 5m (Zatoka Sportu) z wyrównaniem bez zaciskania nosa. Od jakiegoś czasu umiem świadomie otwierać te „kanały” czy jak się to nazywa, słyszę coś jakby krótki chrzęst. Po kilku powtórzeniach chrzęst jest cichszy. Ponieważ to się dzieje samoistnie przy ziewaniu, to czasem wywołuje ziewanie (ziewnąłeś, widziałem! 😛 ) Poruszanie uszami oczywiście nie pomaga – przynajmniej u mnie 🙂 Kanały otwieram na początku zanurzenia i w miarę opadania słyszę taki pisk, trudno to opisać, ale podobny jak przy dmuchaniu w zaciśnięty nos. Nie wiem czy sam dobrze to robię, na pewno jestem blisko, bo ciśnienie udaje się wyrównać i to coraz częściej. Zdarza się też, że ciśnienie wyrówna się tylko w jednym uchu, w drugim nie. Niestety nie jestem w stanie wytłumaczyć jak to zrobić: tego nie da się pokazać, widać tylko efekt. Mięśnie te, oprócz ziewania (znowu!) działają przy przełykaniu. Może to okaże się pomocne – powodzenia 🙂


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

  #29336

  Do tego trzeba się nauczyć operować takimi drobnymi mięśniami, które są zlokalizowane w okolicy uszu, ale nie przy małżowinach tylko bardziej w głębi czaszki. Kiedy się je uruchomi słychać taki chrzęst jak przy połykaniu albo ziewaniu. Ten dźwięk pojawia się gdy otwierają się trąbki słuchowe.

  Najlepszym testem na sucho jest ciągłe wydawanie dźwięku „hmmmmmmm” i w trakcie kombinowanie z uszami. Kiedy trąbki się otworzą dźwięk staje się znacznie głośniejszy i zaczyna być lokalizowany w środu głowy.


  #29341

  piotr_nikos
  Participant

  Wczoraj na YouTube wleciał filmik instruktażowy od Adama Sterna jakie ćwiczenia wykonywać aby nauczyć się tego sposobu wyrównywania ciśnienia 😀 chwytaj filmik https://www.youtube.com/watch?v=osGPbM78STc


  #29346
  prepond
  prepond
  Participant

  Dobra, kombinowalem sporo i mam juz co nie co do sprawdzenia. Faktycznie da sie zrobic tak, ze slychac taki klik/trzask. Jutro sprawdze czy to dziala, jezeli tak to bede chyba jednym z nielicznych co po obejrzeniu paru filmikow nauczyl sie tego w jeden dzien 🙂 Dam znac.

  PYTANIE:
  CZY TRZEBA WPOMPOWAC TAM POWIETRZE CZY WYSTARCZY SAMO OTWARCIE TYCH KANALIKOW?


  #29347

  Wystarczy otworzyć, wtedy powietrze samo wchodzi. Spróbuj z tym „hmmmm” jeszcze. Jeżeli w momencie kliknięcia dźwięk się mocno zgłośni to znaczy, że jest dobrze.


  #29356
  msc
  msc
  Participant

  Do 5m wystarcza mi samo otwarcie, więcej nie próbowałem, nie mam gdzie. Próbowałem wpompować tam powietrze, nie udało mi się, jeżeli trzeba to nie wiem jak.


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

  #29357
  prepond
  prepond
  Participant

  Nie wiem za bardzo jak to zrobic robiac hmmm, tak samo ciezko robi sie to w masce bo tylna czesc podniebienia przykleja sie u gory ze wzgledu na podcisnienie jake sie wytwarza przy niewlasciwym ruchu owym podniebieniem. Bede z tym walczyc i dam znac, potrwa to jednak do nastepnego piatku bo jeziora troche za zimne aktualnie 🙂


  #29358
  prepond
  prepond
  Participant

  Mam szczegółowe pytanie do tych co potrafią, czy w trakcie tego wyrównywania słychać chrząst – wyraźnie są dwa, w przypadku gdy wystąpią jednocześnie to są odbierane jako jeden w środku głowy? Czy takie jakby wianie w uszach, oddychanie, zasysanie powietrza 🙂 Bo za cholere nie moge zrobić tego podczas „hmmmm”, wiec nie sprawdzę czy wtedy jest głośniej…


  #29359

  glaude
  Participant

  U mnie jest najpierw trzask (delikatny) a gdy utrzymuję stan napięcia dłużej – to jakby drgały mi błony bębenkowe, co faktycznie może się kojarzyć z odgłosem wiatru.
  Ten „wiatr” jest jednak (w moim przypadku) nieskuteczny i pod wodą wolę kilka razy pod rząd „trzasnąć”. Choć to też działa tylko do pewnej głębokości.


  #29361
  msc
  msc
  Participant

  Nie wiem czy potrafię, ale moje odczucia są takie: zanurzenie bez wyrównania ciśnienia boli od ok. 3m, ustępuje jak dmuchnę w zaciśnięty nos – w czasie wyrównania słyszę jakby pisk. Żeby nie używać rąk, otwieram kanały przed zanurzeniem, i cały czas staram się trzymać otwarte, w czasie zanurzania słyszę pisk, ale nie mogę zanurzać się szybko, bo ciśnienie wyrównuje się wolniej. Dlatego może w moim przypadku dobrze by było jeszcze wpompować powietrze. Nie za każdym razem się uda, czasem muszę zacisnąć nos, albo się wynurzyć. Kilkakrotne otwieranie kanałów u mnie nie działa, tak jakby różnica ciśnień nie pozwalała ich otworzyć

  Przy otwieraniu kanałów słyszę oba oddzielnie, zwykle nie otwierają się jednocześnie. Próbowałem też otwierać jeden kanał, ale to chyba zbędne. Takie wianie w uszach, można byłoby to tak nazwać. Trudno jest to wyjaśnić, każdy odbiera inaczej i po swojemu nazywa. Też nie umiem zrobić „hmmmm”, przynajmniej takiego, żeby usłyszeć różnicę


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

Oglądasz 12 postów - 1 z 12 (of 12 total)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.