Viewing 16 posts - 1 through 16 (of 16 total)
  • piotr_nikos
    Participant
    Post count: 11
    #26612 |

    Witam,

    Jestem początkującym freedivierem i mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Może to pytanie wyda wam się bez sensu ale uważam, że kto pyta nie błądzi i liczę na zrozumienie. Mianowicie chodzi o tabelki, ponieważ ostatnio zabrałem się za trening tabelek CO2 i mam pewne wątpliwości. Zrobiłem tabelkę A jak w poradniku u Nitasa czyli 2 min apnea i 2 min respiracji ze zmniejszeniem co 10s w każdej serii. Tabelkę robiłem na pełnym relaksie i przed każdą próbą wstrzymania oddechu robiłem maksymalny wydech. Zauważyłem, że skurcze pojawiły się dopiero w 8 próbie przy ok 1.40, a wcześniejsze próby były spokojne bez żadnych kontrakcji. Czy robię to dobrze czy jednak nie powinienem robić maksymalnego wydechu przed każdą próbą pozbywając się CO2, czy może nie ma to wielkiego znaczenia? Te późne skurcze dały mi do myślenia, ponieważ wcześniej pojawiały się przy 1.30 już w pierwszej próbie statyki na sucho, stąd moje pytanie.

    Pozdrawiam
    piotr_nikos


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #26614 |

    W tabeli na CO2 właśnie o to chodzi żeby były kontrakcje i żeby było coraz ciężej. Zdecydowanie robisz coś nie tak. Najprawdopodobniej podświadomie się hiperwentylujesz, to na początku bardzo częsty problem. Ten glęboki wydech to nic złego, musisz poracować nad tym co jest pomiędzy statykami. Zapomnij o oddychaniu, ma być naturalne. Postaraj się skupić uwagę na czymś innym. W tabeli przy pierwszej statyce skurcze powinny się pojawiać po takim samym czasie jak normalnie. Jak wciąż będzie łatwo to wydłuż czas bezdechu albo skróć respirację. Tabela powinna być tak skonstruowana żeby dała trochę w kość ale jednocześnie powinieneś być ją w stanie ukończyć nawet jak masz trochę gorszy dzień.


    piotr_nikos
    Participant
    Post count: 11
    #26615 |

    Rzeczywiście między statykami skupiałem się właśnie na oddychaniu i pewnie tu jest sęk. Jak już ta tabela A będzie prosta do wykonania to wtedy przechodzę do celu 1,2 itd? Czy po prostu te cele to też jest część treningu i np w poniedziałek robię sobie tabelkę A, środa cel 1, piątek cel 2 itd? Co do tabeli O2 to wykonuję ją tak samo jak CO2 czyli spokojny oddech przy respiracji i ewentualnie głębszy wydech przed statyką tak?


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #26616 |

    Tabela na CO2 jest jedna, jak już stanie się za łatwa to modyfikujesz ją według schematu tych kolejnych celów i robisz nową. Przy tabeli na O2 hiperwentylacja już nie przeszkadza. Tu chodzi o to, żeby te statyki były długie.


    piotr_nikos
    Participant
    Post count: 11
    #26617 |

    Zrobiłem tak jak doradziłeś i rzeczywiście skurcze się pojawiają średnio 1.30-1.40 i są w każdej statyce. Póki co zostanę przy tych 2 min i myślę że powinno być git na sam początek. Jest jakaś określona długość trwania kontrakcji podczas statyki żeby tabelka było dobrze zrobiona czy to chodzi o to aby się one pojawiły i trwały jakiś czas ale nie do oporu?


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #26618 |

    Tak jak pisałem wcześniej parametry tabeli na CO2 powinny być tak dobrane by jej ukończenie wymagało wysiłku. To nie może być spacerek. W twoim wypadku skurcze trwają tylko przez 20-30s, to za mało. Jeżeli tak jest do samego końca tabeli to znaczy, że masz za długie czasy respiracji. W ostatnich 2-3 statykach skurcze powinny się pojawiać zdecydowanie szybciej niż we wcześniejszych. Spróbuj zmniejszać czasy respiracji nie o 10 a o 15 sekund. Jeżeli nie dasz zrobić ostatniej statyki to przed nią możesz dodać z 5s.


    piotr_nikos
    Participant
    Post count: 11
    #26630 |

    Zmniejszyłem czas respiracji o 15s i rzeczywiście w ostatnich 3 statykach skurcze pojawiały około minuty, a w początkowych statykach tak jak wcześniej przy 1.30-1.40 i stopniowo się przesuwała ta granica. Ostatnia statyka była dość trudna przy tych 15s respiracji pomiędzy 7 a 8 statyką ale da się zrobić. Dzięki za pomoc już chyba ogarnąłem o co chodzi 😀 teraz tylko ostro do treningu 🙂 Ale mam jeszcze pytanie odnośnie tej tabeli MIX. Wykonujemy ją jako dodatek do tabelek A i B czy ma jakieś konkretne zastosowanie?


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #26631 |

    Ja bym ją sobie odpuścił. To coś pomiędzy tabelą CO2 a O2. Moim zdaniem lepiej trenować te rzeczy oddzielnie.


    piotr_nikos
    Participant
    Post count: 11
    #26633 |

    W takim razie skupie się tylko na tych dwóch tabelach. Co do tabelek CO2 i O2 to po pewnym czasie jej trenowania przesunie się granica pojawiania się kontrakcji czy one zawsze będą występować mniej więcej w tym samym czasie, a dłużej po prostu będę je tolerował?


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #26634 |

    Skurcze z czasem zapewne będą się pojawiać trochę później ale nie spodziewaj się spektakularnych efektów. Większą różnicę zauważysz raczej w czasie przez jaki będziesz w stanie tolerować kontrakcje.


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29160 |

    Żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj.

    Czy jest jakiekolwiek przeciwwskazanie żeby tabelki skracać. Skracać od przodu oczywiście. Robię je od pewnego czasu, nie wiem czy dobrze, i w miarę progresu pojawiło się pytanie o celowość robienia tak wielu żmudnych powtórzeń. Weźmy taką tabelkę co2. Zaczynam od przerwy pomiędzy zatrzymaniami która trwa 2 minuty. Każda kolejna jest o 15 sekund krótsza (ostatnia przerwa ma 15 sekund). Mam wrażenie, że pierwsze cztery powtórzenia to strata czasu i faktyczny trening zaczyna się dopiero kiedy przerwa jest krótsza niż minuta. Jakie jest uzasadnienie dla robienia tych pierwszych powtórzeń? Od pewnego czasu zaczynam od minutowej przerwy i po prostu robię tabelkę dwa razy.


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #29161 |

    To jest klasyczna tabela na CO2 opisana przez Umberto Pelizzariego w podręczniku freedivingu. Z czasem zaczęto stosować rozmaite modyfikacje żeby uczynić ją bardziej efektywną, bo tak jak piszesz pierwsza połowa to w zasadzie tylko rozgrzewka. Dodatkowo jak już się trochę wytrenujesz to taka tabela zajmuje koszmarnie dużo czasu. Moim zdaniem najbardziej efektywna jest wersja z jednym pełnym oddechem pomiędzy statykami.


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29163 |

    Ok, dzięki. To jeszcze pytanie dotyczące tabelki o2. Czy jeśli mogę od razu z marszu wstrzymać oddech (to akurat nie jest jeszcze prawda) na te 80% rekordu to jest sens w ogóle robić tabelkę? Jaka będzie (o ile będzie) jej przewaga w stosunku do jednokrotnego wstrzymania oddechu na odpowiednią długość.

    Znalazłem również informacje w internecie, żeby „nie forsować” tabelek. W co2 50% rekordu a w o2 80%. Czym, zwłaszcza w co2, są podyktowane te ograniczenia?


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #29165 |

    Przewaga tabeli nad jesdną statyką jest taka, że trening trwa dłużej przez co jest bardziej efektywny. Co do forsowania to jest w tym dużo racji, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Wbrew pozorom dosyć łatwo można się przetrenować.


    Tomasz1987
    Participant
    Post count: 12
    #29176 |

    witam gdzie moge pobrac tabelki?


    -lu-
    Moderator
    Post count: 87
    #29178 |

    Górne menu: Freediving/Artykuły/Tabele do treningu statyki (5 artykuł od góry)

    Strona główna


    sędzia AIDA level E
    członkini zarządu SFP

Viewing 16 posts - 1 through 16 (of 16 total)

You must be logged in to reply to this topic.