Strona główna Forum Początkujący Początkujący Tabelki CO2 i O2

Temat zawiera 15 odpowiedzi, i ma 5 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez -lu- -lu- 9 miesięcy, 3 tygodnie temu.

Oglądasz 16 postów - 1 z 16 (of 16 total)
 • Autor
  Posty
 • #26612

  piotr_nikos
  Participant

  Witam,

  Jestem początkującym freedivierem i mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Może to pytanie wyda wam się bez sensu ale uważam, że kto pyta nie błądzi i liczę na zrozumienie. Mianowicie chodzi o tabelki, ponieważ ostatnio zabrałem się za trening tabelek CO2 i mam pewne wątpliwości. Zrobiłem tabelkę A jak w poradniku u Nitasa czyli 2 min apnea i 2 min respiracji ze zmniejszeniem co 10s w każdej serii. Tabelkę robiłem na pełnym relaksie i przed każdą próbą wstrzymania oddechu robiłem maksymalny wydech. Zauważyłem, że skurcze pojawiły się dopiero w 8 próbie przy ok 1.40, a wcześniejsze próby były spokojne bez żadnych kontrakcji. Czy robię to dobrze czy jednak nie powinienem robić maksymalnego wydechu przed każdą próbą pozbywając się CO2, czy może nie ma to wielkiego znaczenia? Te późne skurcze dały mi do myślenia, ponieważ wcześniej pojawiały się przy 1.30 już w pierwszej próbie statyki na sucho, stąd moje pytanie.

  Pozdrawiam
  piotr_nikos


  #26614

  W tabeli na CO2 właśnie o to chodzi żeby były kontrakcje i żeby było coraz ciężej. Zdecydowanie robisz coś nie tak. Najprawdopodobniej podświadomie się hiperwentylujesz, to na początku bardzo częsty problem. Ten glęboki wydech to nic złego, musisz poracować nad tym co jest pomiędzy statykami. Zapomnij o oddychaniu, ma być naturalne. Postaraj się skupić uwagę na czymś innym. W tabeli przy pierwszej statyce skurcze powinny się pojawiać po takim samym czasie jak normalnie. Jak wciąż będzie łatwo to wydłuż czas bezdechu albo skróć respirację. Tabela powinna być tak skonstruowana żeby dała trochę w kość ale jednocześnie powinieneś być ją w stanie ukończyć nawet jak masz trochę gorszy dzień.


  #26615

  piotr_nikos
  Participant

  Rzeczywiście między statykami skupiałem się właśnie na oddychaniu i pewnie tu jest sęk. Jak już ta tabela A będzie prosta do wykonania to wtedy przechodzę do celu 1,2 itd? Czy po prostu te cele to też jest część treningu i np w poniedziałek robię sobie tabelkę A, środa cel 1, piątek cel 2 itd? Co do tabeli O2 to wykonuję ją tak samo jak CO2 czyli spokojny oddech przy respiracji i ewentualnie głębszy wydech przed statyką tak?


  #26616

  Tabela na CO2 jest jedna, jak już stanie się za łatwa to modyfikujesz ją według schematu tych kolejnych celów i robisz nową. Przy tabeli na O2 hiperwentylacja już nie przeszkadza. Tu chodzi o to, żeby te statyki były długie.


  #26617

  piotr_nikos
  Participant

  Zrobiłem tak jak doradziłeś i rzeczywiście skurcze się pojawiają średnio 1.30-1.40 i są w każdej statyce. Póki co zostanę przy tych 2 min i myślę że powinno być git na sam początek. Jest jakaś określona długość trwania kontrakcji podczas statyki żeby tabelka było dobrze zrobiona czy to chodzi o to aby się one pojawiły i trwały jakiś czas ale nie do oporu?


  #26618

  Tak jak pisałem wcześniej parametry tabeli na CO2 powinny być tak dobrane by jej ukończenie wymagało wysiłku. To nie może być spacerek. W twoim wypadku skurcze trwają tylko przez 20-30s, to za mało. Jeżeli tak jest do samego końca tabeli to znaczy, że masz za długie czasy respiracji. W ostatnich 2-3 statykach skurcze powinny się pojawiać zdecydowanie szybciej niż we wcześniejszych. Spróbuj zmniejszać czasy respiracji nie o 10 a o 15 sekund. Jeżeli nie dasz zrobić ostatniej statyki to przed nią możesz dodać z 5s.


  #26630

  piotr_nikos
  Participant

  Zmniejszyłem czas respiracji o 15s i rzeczywiście w ostatnich 3 statykach skurcze pojawiały około minuty, a w początkowych statykach tak jak wcześniej przy 1.30-1.40 i stopniowo się przesuwała ta granica. Ostatnia statyka była dość trudna przy tych 15s respiracji pomiędzy 7 a 8 statyką ale da się zrobić. Dzięki za pomoc już chyba ogarnąłem o co chodzi 😀 teraz tylko ostro do treningu 🙂 Ale mam jeszcze pytanie odnośnie tej tabeli MIX. Wykonujemy ją jako dodatek do tabelek A i B czy ma jakieś konkretne zastosowanie?


  #26631

  Ja bym ją sobie odpuścił. To coś pomiędzy tabelą CO2 a O2. Moim zdaniem lepiej trenować te rzeczy oddzielnie.


  #26633

  piotr_nikos
  Participant

  W takim razie skupie się tylko na tych dwóch tabelach. Co do tabelek CO2 i O2 to po pewnym czasie jej trenowania przesunie się granica pojawiania się kontrakcji czy one zawsze będą występować mniej więcej w tym samym czasie, a dłużej po prostu będę je tolerował?


  #26634

  Skurcze z czasem zapewne będą się pojawiać trochę później ale nie spodziewaj się spektakularnych efektów. Większą różnicę zauważysz raczej w czasie przez jaki będziesz w stanie tolerować kontrakcje.


  #29160

  Michal Z
  Participant

  Żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj.

  Czy jest jakiekolwiek przeciwwskazanie żeby tabelki skracać. Skracać od przodu oczywiście. Robię je od pewnego czasu, nie wiem czy dobrze, i w miarę progresu pojawiło się pytanie o celowość robienia tak wielu żmudnych powtórzeń. Weźmy taką tabelkę co2. Zaczynam od przerwy pomiędzy zatrzymaniami która trwa 2 minuty. Każda kolejna jest o 15 sekund krótsza (ostatnia przerwa ma 15 sekund). Mam wrażenie, że pierwsze cztery powtórzenia to strata czasu i faktyczny trening zaczyna się dopiero kiedy przerwa jest krótsza niż minuta. Jakie jest uzasadnienie dla robienia tych pierwszych powtórzeń? Od pewnego czasu zaczynam od minutowej przerwy i po prostu robię tabelkę dwa razy.


  #29161

  To jest klasyczna tabela na CO2 opisana przez Umberto Pelizzariego w podręczniku freedivingu. Z czasem zaczęto stosować rozmaite modyfikacje żeby uczynić ją bardziej efektywną, bo tak jak piszesz pierwsza połowa to w zasadzie tylko rozgrzewka. Dodatkowo jak już się trochę wytrenujesz to taka tabela zajmuje koszmarnie dużo czasu. Moim zdaniem najbardziej efektywna jest wersja z jednym pełnym oddechem pomiędzy statykami.


  #29163

  Michal Z
  Participant

  Ok, dzięki. To jeszcze pytanie dotyczące tabelki o2. Czy jeśli mogę od razu z marszu wstrzymać oddech (to akurat nie jest jeszcze prawda) na te 80% rekordu to jest sens w ogóle robić tabelkę? Jaka będzie (o ile będzie) jej przewaga w stosunku do jednokrotnego wstrzymania oddechu na odpowiednią długość.

  Znalazłem również informacje w internecie, żeby „nie forsować” tabelek. W co2 50% rekordu a w o2 80%. Czym, zwłaszcza w co2, są podyktowane te ograniczenia?


  #29165

  Przewaga tabeli nad jesdną statyką jest taka, że trening trwa dłużej przez co jest bardziej efektywny. Co do forsowania to jest w tym dużo racji, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Wbrew pozorom dosyć łatwo można się przetrenować.


  #29176

  Tomasz1987
  Participant

  witam gdzie moge pobrac tabelki?


  #29178
  -lu-
  -lu-
  Moderator

  Górne menu: Freediving/Artykuły/Tabele do treningu statyki (5 artykuł od góry)

  Strona główna


  sędzia AIDA level E
  członkini zarządu SFP

Oglądasz 16 postów - 1 z 16 (of 16 total)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.