Temat zawiera 5 odpowiedzi, i ma 4 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez Marcin Baranowski Marcin Baranowski 4 lat, 1 miesiąc temu.

Oglądasz 6 postów - 1 z 6 (of 6 total)
 • Autor
  Posty
 • #13927
  Avatar
  robert1507
  Członek

  Witam wszystkich. Jestem sprzętowcem od 8 lat, ale jakiś czas temu postanowiłem spróbować swoich sił we free. Chciałbym wystartować w zawodach i tam ocenić swoje siły, spotkać się i porozmawiać z ludźmi dla których ten sport stał się pasją życia.Jeżeli móglby mi ktoś powiedzieć jak wygladają same zawody i czy może w nich wystartować każdy czy potrzebny jest jakiś kurs – certyfikat? I gdzie – na jakich zawodach najlepiej rozpocząć. Trenuję w Toruniu 5 dni w tygodniu – niestety sam.


  #13928

  Najbliższe zawody to Mistrzostwa Polski w Kielcach, które odbędą się w dniach 22-23 maja. Tylko się nie wystrasz, że to MP. To nie ma żadnego znaczenia i zawsze startują tam początkujący. Tak więc nie zastanawiaj się tylko startuj bo naprawdę warto.

  Żaden kurs ani certyfikat nie jest potrzebny. Musisz mieć tylko zaświadczenie od lekarza, badania do nurkowania sprzętowego są jak najbardziej akceptowane.

  Same zawody składają się z trzech konkurencji. Dynamiki w płetwach, bez płetw i statyki. Oczywiście przymusu startować w każdej konkurencji nie ma ale najlepiej zaliczyć wszystko żeby zdobyć jak najwięcej doświadczenia.

  Godzina startu jest ściśle określona dla każdego zawodnika i to może być na początku pewien problem. Trzeba odpowiednio wcześniej się przygotować, założyć sprzęt, zrobić rozgrzewkę czy co kto tam preferuje. Musisz się zanurzyć najpóźniej 15s po oficjalnym czasie startu inaczej będą punkty karne bądź dyskwalifikacja.

  Kolejna sprawa to protokół powierzchniowy, który musisz wykonać w ciągu 15s od wynurzenia. Zdejmujesz sprzęt z twarzy, potem pokazujesz nurkowy znak OK i mówisz I’m OK. Dokładnie w tej kolejności. Warto sobie poćwiczyć na treningach żeby weszło to w krew.

  W razie jakbyś miał jakieś pytania wal śmiało.


  #13929
  Avatar
  robert1507
  Członek

  Dzięki za szybką reakcję. Mam kilka pytań dla mnie laika bardzo ważnych.

  1.Jak to jest ze sprzętem chodzi mi o płetwy lepiej mono czy klasyki długie freedivingowe?

  2.Ile imprez średnio w Polsce odbywa się w ciągu roku?

  3.Czy jest wymóg co do pianek musi być długa, czy mogą być same szorty neoprenowe?

  Dla Was znawców tematu może te pytania są śmieszne ale ja w temacie free dopiero raczkuje. z góry dzięki za pomoc i wyrozumialość.


  #13930
  olekry
  olekry
  Participant

  1. Co wolisz i co preferujesz. Może być mono, długie płetwy, krótkie, Można też DYN robić zupełnie bez płetw (jedynym wyjątkiem są MŚ – tu do DYN musisz mieć pletwy). Osobiście preferuję mono…
  2. Jeśli chodzi o zawody basenowe, to ostatnimi czasy oficjalnie 2 imprezy – MP i Rybnik, ale tak naprawdę okazji do startów jest znacznie więcej, bo w krajach ościennych również organizuje się zawody basenowe. Osobiście staram się być co najmniej na 4 takich imprezach w roku.
  3. Zupełna dowolność – liczą się wyłącznie Twoje preferencje. Można w piance, można i w kąpielówkach. Wszystko kwestia twojego komfortu – tak by w konkurencjach dynamicznych dobrze Ci się pływało, a podczas statyki byś miał luz i komfort termiczny.
  Pozdrawiam :OK


  #13931
  Mateusz Malina
  Mateusz Malina
  Participant

  Wydaje mi się (nie śledziłem zmian), że jest 10sek. zamiast 15sek, aby zanurzyć drogi oddechowe w basenowych dyscyplinach.  ? -----------------------------------------
  www.mattmalina.com
  Limitless - kursy freedivingu
  Instruktor Freedivingu AIDA
  www.facebook.com/mattmalinafreediving

  #13932

  Tak to wciąż 10s, mój błąd.


Oglądasz 6 postów - 1 z 6 (of 6 total)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.